دانشگاه همراه با انقلاب/۱۹۷ روحانی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ما در سمنان: بیانیه گام دوم با دید کاربردی متخصصان از حالت شعاری خارج شود/ نقش کمرنگ عوامل اجرایی در عملیاتی‌شدن بیانیه

Printer-friendly version

رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان گفت: بیانیه گام دوم منحصر به مراکز علمی و آموزشی نیست و لازم است در اجرا و عمل عمومیت پیدا کند و با دید کاربردی توسط متخصصان تحلیل و تبیین و از حالت شعاری خارج شود.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا با صدور بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در بهمن ۹۷ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و بنا بر وظیفه و مسئولیت علمی در قبال این منشور، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شهریور ۹۸ شیوه‌نامه تشکیل دبیرخانه راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی این دانشگاه (دبیرخانه مرکزی و دبیرخانه‌های استانی) را ابلاغ کرد.

رئیس استان، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان، معاون فرهنگی دانشجویی استان، رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در استان، مسئولان بسیج کارکنان و دانشجویی استان، سه نفر از اساتید نخبه بسیجی استان به انتخاب شورای مرکزی بسیج دانشگاه آزاد اسلامی از اعضای دبیرخانه استانی هستند.

با گذشت حدود دو سال از ابلاغیه مقام معظم رهبری و حدود یک سال و نیم از ابلاغ  دبیرخانه راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در استان‌ها، خبرنگار آنا به‌منظور تشریح اقدامات انجام‌شده با دبیر این کارگروه‌ها در مراکز استان‌ها گفت‌وگو کرده است.

 

بررسی بیانیه به‌صورت تخصصی

رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان در گفت‌وگو با آنا درباره اقدامات و برنامه‌های انجام‌شده در دبیرخانه راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی استان سمنان اظهار کرد: در شورای هماهنگی معاونان  فرهنگی واحدهای دانشگاهی سمنان درباره تبیین و عملیاتی‌کردن بیانیه هماهنگی و کارگروه‌های موضوعی بر اساس توصیه‌های مقام معظم رهبری تشکیل و در نخستین اقدام، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی تبیین بیانیه برگزار شد.

محمد روحانی‌مقدم بیان کرد: ازجمله نشست‌هایی که به این منظور برگزار کردیم، سلسله نشست‌های هم‌اندیشی با استادان با محور تبیین و نحوه اجرای بیانیه گام دوم انقلاب بود که مقرر شد کارگروه‌ها‌ی تخصصی شکل بگیرد و بیانیه به‌صورت تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و در این راستا چهار جلسه برگزار کردیم.

رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان گفت: برگزاری کارگاه‌های تبیین بیانیه گام دوم انقلاب نیز در دستور کار قرار گرفت و با دعوت از استادان برجسته ازجمله  یعقوب توکلی عضو هیئت علمی دانشگاه معارف اسلامی، این کارگاه‌‌ها که ۹۰ نفر از استادان استان هم حضور داشتند، برگزار و به تبیین بیانیه و الزامات اجرایی آن پرداخته شد.

به گفته وی، نشست دستاوردها و کارآمدی نظام، سخنرانی سیر تاریخی پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ با حضور حجت‌الاسلام دهرویه از مبلغان حوزه علمیه قم و کارگاه آموزشی مجلس تراز انقلاب اسلامی با حضور حجت‌الاسلام ابراهیمی معاون سیاسی عقیدتی سپاه استان سمنان به‌عنوان مدرس کارگاه  از دیگر برنامه‌های دبیرخانه راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سمنان  بوده است که ۶۰ نفر از استادان هم در این جلسات حضور داشتند.

محمد روحانی‌ مقدم

این استاد دانشگاه بیان کرد: در این مسیر از برنامه‌های مشترک غفلت نکردیم و با برگزاری مسابقه کتابخوانی با محور کتاب مبانی قرآنی بیانیه گام دوم سعی کردیم تا استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی در استان سمنان را در این مورد مشارکت دهیم.

رئیس کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی سمنان درباره موانع پیش روی تحقق بندهای بیانیه گام دوم و انتظاری که از جامعه دانشگاهی می‌رود به آنا گفت: آنچه از بیانیه برداشت می‌شود عملیاتی شدن آن در جامعه و تحقق انتظارات مردم از نظام اسلامی است که این امر هماهنگی مسئولان، نهادها و سازمان‌ها را می‌طلبد و این مهم نزد عوامل اجرایی کم‌رنگ بوده و نیاز است که با دستوری شدن بیانیه همه نهادهای دولتی و غیر‌دولتی در تحقق آن کوشا و ملزم باشند.

روحانی‌مقدم افزود: بیانیه گام دوم منحصر به مراکز علمی و آموزشی نیست و لازم است عمومیت پیدا کند و میان دانشگاه و صنعت در عملیاتی‌شدن بیانیه ارتباط برقرار و مواد بیانیه با دید کاربردی توسط متخصصان تحلیل و تبیین و از حالت شعاری خارج شود و این سند مهم به‌عنوان سند چشم‌انداز نظام مورد تصویب قرار گیرد.

وی درباره فعالیت‌های ابلاغی که با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه،  حوزه فرهنگی و اقشار بسیج دانشگاه انجام شده است، اظهار کرد: دفتر نهاد و بسیج اساتید برای تحقق برنامه‌ها همکاری قابل توجهی داشته و دارند و در برخی از نشست‌ها و کارگاه‌ها مسئولان نهاد و  اعضای بسیج به‌عنوان مدرس فعالیت داشته‌اند.

برگزاری همایش با مشارکت حوزه علمیه و مراکز پژوهشی

روحانی‌مقدم مطرح کرد: جلسات مشترکی با حوزه علمیه و مراکز پژوهشی برگزار شد که نتیجه آن دو همایش مشترک با عنوان «بایسته‌های گام دوم انقلاب از اندیشه تا عمل» و «نقش زنان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» بوده  است.

Undefined
تگ: