دانشگاه، صنعت، جامعه/ ۶ در گفتگوی تفصیلی صفاخواه با آنا تشریح شد؛ نتیجه به‌هم پیوستن بدنه دانشگاه و صنعت چیست؟/ از راه‌اندازی تیم‌های پروژه‌یاب تا تبادل اطلاعات علمی و فنی

نسخه مناسب چاپ

نماینده دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در امور ارتباط با صنعت گفت: با پیوستن بدنه دانشگاه و صنعت، پژوهشگران می‌توانند با ارتقای سطح همکاری‌های دوجانبه به حل مشكلات پژوهشی، صنعتی و تحقیقاتی کشور كمک كنند.دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی در واحدهای دانشگاهی دارای وظایف و اهداف مختلفی مانند برنامه‌ریزی و هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی و تحقیقاتی دوره‌ای اعضای هیئت علمی، کارشناسان و دانشجویان از مراکز فنی و صنعتی کشور، برنامه‌ریزی برای برگزاری سمینار، مجامع و نمایشگاه‌های علمی و فنی با همکاری صنایع و واحدهای دانشگاهی، ایجاد زمینه تبادل اطلاعات علمی و فنی میان دانشگاه و واحدهای صنعتی اعم از کتاب، نشریه و ...، بررسی مشکلات خاص بخش صنعت و ارائه طرح‌ها و پروژه‌های کاربردی برای رفع آن و ارسال گزارش به حوزه مشکلات پژوهشی هستند.

برنامه‌ریزی لازم برای اخذ بورسیه و فرصت‌های مطالعاتی از واحدهای صنعتی و تولیدی برای اعضای هیئت علمی و کارشناسان، هماهنگی و ارتباط مستمر با دفاتر ارتباط با صنعت سایر واحدهای دانشگاهی و نیز سازمان مرکزی، برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی با مراکز واحدهای صنعتی برای تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، شناسایی و ارزیابی دقیق واحدها و مراکز صنعتی و تماس مستمر با آنها برای تخصیص سهمیه و امکانات موجود برای اعزام کارآموزان، برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت علمی کاربردی برای تأمین نیروی متخصص مورد نیاز صنعت و جامعه و عقد تفاهم‌نامه همکاری با مراکز مختلف برای استفاده مطلوب از توانایی‌های دانشگاه برای اجرای طرح‌های تحقیقاتی و تبادل اسناد، مدارک و اعضای هیئت علمی و استفاده از تجهیزات تحقیقاتی مشترک و ... از دیگر وظایف و اهداف دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی است.

 

خبرنگار خبرگزاری آنا به‌منظور بررسی بهتر و دقیق‌تر فعالیت‌ها، اقدامات و دستاوردهای حوزه ارتباط با صنعت و جامعه واحدهای دانشگاهی در شماره ۶ از پرونده «دانشگاه، صنعت، جامعه» با سروش صفاخواه رئیس اداره ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان گفتگو کرده و فعالیت‌ها، دستاوردها و برنامه‌های این اداره را جویا شده است که مشروح آن را می‌خوانید.

آنا: وظایف و اهداف اداره ارتباط با صنعت دانشگاه را تشریح کنید.

صفاخواه: در راستای ارتقای دستاوردهای علمی و فناوری و ارتباط با صنایع مهم کشور و به‌منظور نیل به خودکفایی، دفتر فناوری و ارتباط با صنعت، زیر نظر معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه مشغول به فعالیت است، ازجمله فعالیت‌های این دفتر می‌توان انعقاد قراردادهای تحقیقاتی و صنعتی، انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان‌های مختلف، ثبت اختراع و مشاوره در زمینه مالکیت فکری، حمايت از پروژه‌های تحقيقاتی كسب‌و‌كار كوچک و مدیریت پروژه‌های کلان ملی، پروژه‌های دفاعی، كمک به ارتقای سطح كمی و كيفی خدمات صنعتی دانشگاه به نهادهای بيرونی را نام برد.

راه‌اندازی تیم‌های پروژه‌یاب

در همين راستا دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه  با آغوش باز پذيرای همكاری با صنعتگران و صاحبان كسب‌و‌كار در زمينه‌های گوناگون است.

آنا: برنامه‌های دانشگاه متبوع شما در حوزه ارتباط با صنایع چگونه و با چه اهدافی ترسیم می‌شوند؟ 

صفاخواه: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در شاخه علوم مهندسی و  علوم انسانی دو تیم تشکیل شد که در حوزه مهندسی با بازدید از کارخانجات و صنایع شهرک‌های صنعتی، نیازهای صنعت شناسایی شده و به مراکز تحقیقاتی اعلام می‌شود تا متناسب با زمینه تخصصی از استادان توانمند آن حوزه استفاده شود، نیازهای احصاشده واحدهای صنعتی کشور از شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان اخذ شده است تا اقدامات لازم صورت گیرد.

راه‌اندازی تورهای صنعت و جامعه

در حوزه علوم‌انسانی نیز ارتباطات گسترده‌ای با سازمان‌های مختلف به ویژه در رشته‌های روانشناسی و مدیریت توسط تیم‌های پروژه‌یاب انجام شد که نتیجه آن انعقاد قراردادهای قابل‌توجهی در این حوزه بوده است. 

با توجه به فعالیت‌های برون‌استانی دانشگاه،  برپایی تور صنایع برای دریافت اطلاعات پایه‌ای و ورود به صنعت از اقدامات اساسی است. 

تشکیل کمیته ارتباط با صنعت

با تشکیل کمیته ارتباط با صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان، به تشریح بخشنامه‌ها و سیاست‌های پژوهشی پرداخته شده است، برای موضوعات تخصصی با انجام جلسات توجیهی برای اعضای هیئت‌علمی  اقدامات مؤثری برای جذب طرح‌ها و انعقاد قرارداد انجام گرفته است. 

تهیه لیست اولویت‌های پژوهشی

لیست اولویت‌های پژوهشی در سطح استان سمنان و کشور برای شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی در محل سایت دانشگاه درج شده است، در همین راستا نیازهای احصاشده واحد‌های صنعتی کشور تهیه شده و آماده ارسال برای اعضای هیئت علمی است.

آنا: اولویت‌ طرح‌های ارتباط با صنعت و انعقاد قراردادهای برون‌دانشگاهی چیست؟

صفاخواه: اولویت دفتر ارتباط با صنعت واحد دانشگاهی سمنان، برنامه‌ریزی برای توسعه پژوهش‌های کاربردی و فناوری متناسب با اولویت‌های تحقیقاتی کشور است.

آنا: نگرش فعالان بخش صنعت به ارتباط با دانشگاه، به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟

صفاخواه: با توجه به همکاری‌های دوجانبه و موفقی که دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با صنایع و سازمان‌های استان در زمینه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی داشته، فعالان بخش صنعت حساب ویژه‌ای در حل موانع و مشکلاتشان  توسط دانشگاه باز کرده‌اند.

آنا: «نگاه مسئله‌محوری و حل‌المسائلی» در ارتباط با صنایع و بخش‌های فعال جامعه چه جایگاهی دارد؟

صفاخواه: دانشگاه و صنعت به‌عنوان دو بخش پویا و محوری جامعه، نیازمند همکاری متقابل و مؤثر هستند، با به هم پیوستن بدنه دانشگاه و صنعت، دانشگاه‌ها و پژوهشگران قادر خواهند بود با ارتقای سطح همکاری‌های دوجانبه به حل مشكلات و چالش‌های پژوهشی، صنعتی و تحقیقاتی کشور كمک و راه را برای پیشرفت سریع و مؤثر دانشگاه در مسیرنمای نقشه جامع علمی و فناوری کشور هموار كنند.

در این بخش مسئولیت بر عهده اداره ارتباط با صنعت دانشگاه است، این مدیریت در واقع نقش پل ارتباطی دانشگاه با مجموعه‌های برون‌سازمانی در حوزه‌های پژوهشی و فناوری با سازمان‌ها، صنایع و معادن کشور است.

آنا: آیا دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در ارتباط با صنعت و جامعه موفق عمل کرده است؟ فعالیت‌های شاخص را برشمارید.

صفاخواه: فعالیت‌های انجام گرفته واحد سمنان در حوزه ارتباط با صنعت را می‌توان انعقاد ۱۵ قرارداد تحقیقاتی برون‌دانشگاهی با صنایع و سازمان‌ها در سال گذشته، تلاش برای بهبود کارایی و اثربخشی طرح‌ها و پروژه‌ها در حوزه فناوری، ایجاد زمینه تبادل اطلاعات علمی و فنی میان دانشگاه و واحدهای صنعتی و اخذ مجوز مرکز آموزش همکار اداره استاندارد استان سمنان با رتبه یک (سطح ملی) در میان تمام مراکز دولتی و غیردولتی استان نام برد.

راه‌اندازی آزمایش مرکزی سیستم بارگذاری نمونه‌های بزرگ مقیاس در آزمایشگاه تخصصی مهندسی سازه و ژئوتکنیک برای کیفیت‌بخشی خدمات حوزه ساختمان و عضویت فعال آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در شبکه آزمایشگاهی، فناوری راهبردی ریاست جمهوری برای حمایت از فعالیت‌های صنعتی از دیگر فعالیت‌های انجام گرفته واحد سمنان در حوزه ارتباط با صنعت است.

آنا: ارزیابی شما از طرح پویش؛ «اشتغال توأم با تحصیل» چیست و تا چه‌اندازه در هموار کردن راه ارتباط با صنعت راهگشاست؟

صفاخواه: برنامه‌ریزی و هماهنگی برای انجام بازدیدهای علمی و تحقیقاتی دوره‌ای دانشجویان از مراکز فنی و صنعتی و شناسایی و ارزیابی دقیق واحدها و مراکز صنعتی و تماس مستمر با آنان برای  تخصیص سهمیه و امکانات موجود برای اعزام کارآموزان و در نهایت اشتغال دانشجویان همزمان با تحصیل، می‌تواند تأثیر بسزایی در هموارکردن ارتباط دانشگاه با صنعت داشته باشد.

آنا: دستاوردهای اداره ارتباط با صنعت و جامعه واحد سمنان چه بوده و برنامه‌های پیش رو چیست؟

صفاخواه: تبدیل آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان به آزمایشگاه مرجع برای رفع بخشی از نیازهای صنعت، پیگیری اخذ استاندارد ISO ۱۷۰۲۵   در حوزه آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان برای کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های حوزه ساختمان، پیگیری اخذ استاندارد ISO ۱۷۰۲۰ برای امور بازرسی در حوزه کارخانجات صنعتی، تهیه اطلس نیازمندی‌های واحد در حوزه صنعت، برنامه‌ریزی برای تعریف طرح‌های برون‌دانشگاهی در حوزه آزمایشگاه‌ها،  توسعه و گسترش فعالیت به‌عنوان مرکز آموزش همکار استاندارد در رشته‌های تخصصی دانشگاه، انجام کارهای مشاوره در حوزه شهرسازی و معماری چشم‌انداز آینده از برنامه‌های پیش روی اداره ارتباط با صنعت برای انجام شود.

تعریف نشده
تگ: